ES egzistuoja 24 oficialios kalbos ir 60 vietinių regioninių kalbų, todėl Europos knygų rinka yra fragmentuota istoriškai. Nepaisant to jos leidybos sektorius yra didžiausias pasaulyje: 7 iš didžiausių pasaulio leidėjų yra Europoje. Ir nors dėl kalbos barjerų leidiniai daugiausia yra „vietiniai“ produktai, bent 20 % jų yra eksportuojama.

Europos knygų rinkos apyvarta 2012 m. siekė 36,3 milijardus eurų, o su knygų leidyba susijusį darbą dirbo beveik         650 000 žmonių ir buvo registruota daugiau nei 150 000 autorių.

Į popierinių knygų rinką veržliai smelkiasi elektroninė leidyba, kuri sugeba konkuruoti mažesnėmis kainomis ir sukelia nemažai problemų tradiciniams leidėjams. Pastaruoju metu nemažą rinkos dalį ima okupuoti tokios internetinės ir techninės kompanijos, kaip „Amazon“ ir „Apple“. Tai verčia knygų leidėjus pasitempti ir ieškoti naujų verslo modelių bei išleisti daugiau skaitmenizuoto turinio.

Spauda savo populiarumu knygas lenkia dvigubai. Nors Europoje 2012 m. šioje srityje dirbo kiek mažiau nei 0,5 milijono žmonių, čia buvo uždirbta daugiau nei 70 milijardų eurų. Dėl augančio vartotojų apetito ir išmaniai jungiant spaudinius su skaitmena laikraščiai ir žurnalai išlieka esminiu industriniu sektoriumi, kuriame dirba beveik 0,5 milijono žmonių, sukuriančių 100 milijonų nacionalinių, regioninių ir vietinių laikraščių, kadien parduodamų ir išplatinamų Europoje. Europos spaudos rinka išlieka pasaulio lyderiu.

Europos nacionalinės rinkos bando prisitaikyti prie globalėjančios knygų rinkos, kas kelia įvairias grėsmes kūrėjams. Tačiau Europos verslai vis dar pilnai patenkina nacionalinių vartotojų poreikius, jiems renkantis knygas ir kitus leidinius. Jų veikla rodo, kad nacionaliniams žaidėjams įmanoma egzistuoti greta globalių kompanijų sumaniai prisitaikant prie naujų iššūkių.

Tai rodo ir Lietuvos knygų, laikraščių bei žurnalų rinka. Lietuvoje per metus išleidžiama virš tūkstančio grožinės literatūros knygų. Daugiau nei pusė iš jų originalioji lietuvių literatūra – mažai šaliai tiek knygų pavadinimų yra įspūdingas rodiklis. Nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo Lietuva sėkmingai dalyvauja tarptautinėse knygų mugėse: Geteborge, Bolonijoje, Frankfurte ir kt. Jaunieji autoriai žavi Europą ir yra apdovanojami Europos Sąjungos literatūros premijomis.